Пловдив е известен на цял свят с прозвището си Градът на тепетата. В миналото броят им е бил по-голям, но в момента те са 6, като 3 от тях са събрани в Стария град, наречен още Трихълмието. Това са Небет тепе, Таксим тепе и Джамбаз тепе. Останалите са Сахат тепе (Данов хълм), Бунарджика и Младежкия хълм . Тепетата крият в себе си богато културно, историческо и археологическо наследство. Те са онази красота, която, веднъж видял, човек не може да забрави.
Стария град прелива от история, като вплита в себе си времената на римските, византийските и османските владения. По павираните му улички можете да усетите енергията на миналото, а те ще ви заведат до невероятни културно-исторически паметници като Античния театър, красиви внушителни стени и великолепни старинни къщи, музеи и гостилници. Там се намират и останките от Римските бани, от които се разкрива невероятна гледка към целия град. Всичко там има дух и история.
Дановия хълм, наречен още Сахат тепе, е разположен в централната част на града. Името му, преведено от турски, означава Часовников хълм. Кръстен е така заради голямата часовникова кула там, чиято камбана огласява тепето на всеки кръгъл час. Има твърдения, че през римско време, на върха му се е намирал храмът на Венера. Сахат тепе очарова посетителите си със своята недокосната природа и величествения парк със защитени видове.
Бунарджика, известен още като Хълма на Освободителите и Хълма на Альоша, се намира на запад от централната част на града. Той е вторият по големина хълм в Пловдив, известен в миналото като Хълма на Херкулес, заради построената на времето статуя на митичния полубог. Хълмът е любимо място за почивка и излет, заради невероятните гледки, които разкрива. На върха на тепето се извисява паметникът на Альоша, висок 10,5м. Той е по прототип на руския войник Алексей Иванович Скурлатов и е символ на Съветската армия. Там се намира и паметникът на руския цар Александър II и на войските, освободили Пловдив на 4 януари 1879г.
Младежкия хълм, наричан още Джендем тепе, е най-високото тепе в Пловдив – 307м. В древността е наричан Хълм на нимфите дриади. Сведения сочат, че в Древната Античност, огромна статуя на бог Аполон е красяла хълма. През османско време той е именуван Джин тепе, тоест Хълм на духовете… Тук, по време на посещението си, Далай Лама се бе усамотил в рамките на 2 часа, вероятно медитирайки и сливайки се с природата. Тепето е вдъхновяващо място, в което можете да потърсите и откриете себе си.
Невероятни са тепетата на Пловдив. Носят толкова огромен букет от емоции, толкова красота и вълшебство!